OPOP – kotel na pelety Biopel MINI
Obstojí kotel na pelety i v moderním domě?
Trh s energiemi a zdroji vytápění jako by se v posledních měsících obrátil vzhůru nohama. V přímém přenosu sledujeme rekordní ceny plynu a elektřiny, vyprodaná tepelná čerpadla i konec podpory plynových kondenzačních kotlů. V tomto kolotoči přesto zůstává stabilní místo – pro dřevo a pelety.
Zatímco dřevo vyžaduje ruční přikládání do kotle, pelety si získávají své příznivce díky jednoduché obsluze. Jednotná velikost a tvar dřevěných pelet totiž umožňují, aby automatické peletové kotle zvládaly vytápění více méně bez manuálního zásahu. Součinnost majitele je potřeba jen jednou za několik dnů.
Kotel ví nejlépe, co má dělat
Přestože pro vytápění je potřeba pravidelně živit oheň peletami, majitel se nemusí o přikládání vůbec starat. Dokonce ani zapálení ohně není v rukou člověka.
Automatický kotel na pelety používá pro prvotní rozdělání ohně zapalovací patronu. Poté si sám plynule dopravuje palivo ze zásobníku na rošt hořáku, a tak zajišťuje konstantní nastavenou teplotu v domě. Díky automatickému přikládání nedochází ke kolísání, přetopení ani vyhasnutí a tím se snižuje spotřeba pelet. Podle velikosti zásobníku kotle a jeho výkonu vystačí palivo na tři až pět dnů. Poté je třeba palivo manuálně doplnit.
Spojení s moderními technologiemi
V moderních domácnostech je běžné, že jsou žaluzie, kamery či pohybová čidla připojená k internetu a majitelé je ovládají pomocí aplikací. To stejné může platit také pro kotel na pelety.
Při propojení s Wi-Fi modulem je možné řídit chod kotle vzdáleně a měnit požadovanou teplotu přes telefon nebo počítač. Podobně lze upravovat teplotu v závislosti na změně počasí, kterou zaznamená venkovní čidlo. Samozřejmostí pak bývá ovládání pomocí pokojových termostatů.
Podlahové topení? Bez problémů
Kotle na peletky se zapojují jako součást centrální topné soustavy v domě, která rozvádí horkou vodu do jednotlivých radiátorů. Pokud se majitelé rozhodnou pro moderní podlahové vytápění, instaluje se ke kotli směšovací ventil. Tím se zajistí, aby nedošlo k přetopení podlahového topení, pro které je obvyklá maximální teplota 39 °C.
Stejným systémem lze vyřešit také případy, kdy v jedné domácnosti mají některé místnosti podlahové topení a zbytek klasické radiátory s horkou vodou.
Přidejte sílu slunečních paprsků
Automatické kotle na pelety lze dobře kombinovat také se solárními panely, které nacházejí své využití hlavně v nízkoenergetických novostavbách. Při projektování domu, jehož vytápění má mít na starost peletový kotel, není nutné dělat složité zásahy. Kotel může stát v technické místnosti nebo kotelně, která je suchá a nabízí místo pro uskladnění paliva.
Pelety se skladují volně sypané nebo v pytlích a při manipulací nejsou prašné ani špinavé. Pro případ omezeného prostoru jsou na trhu i kotle malých rozměrů, případně s vertikálně řešenou konstrukcí. Díky tomu potřebuje například kotel Biopel Mini Tower od českého výrobce OPOP jen 35 centimetrů místa na šířku.
České kotle na pevná paliva